09369942060

09131059350

info@isfahancactus.ir

اصفهان کاکتوس
فروش کاکتوس- فروش بذر کاکتوس- فروش پک کاکتوس

از مشکلات رایج در نگهداری کاکتوس، پوسیدگی ریشه کاکتوس است که به راحتی قابل پیشگیری است. کاکتوس ها و ساکولنت ها از گیاهان بسیار مناسب برای نگهداری در خانه ها می باشند اما گاهی افراد خیلی زود شاهد پوسیده شدن و خراب شدن کاکتوس خود می باشند. یکی از دلایل اصلی که باعث این پوسیدگی می شود، آبیاری زیاد است. در این مطلب راهکارهای پیشگیری از پوسیدگی ریشه کاکتوس بیان می شود. با اصفهان کاکتوس همراه باشید.

دلایل پوسیدگی ریشه کاکتوس

آبیاری بیش از حد رایج ترین عامل در پوسیدگی ریشه کاکتوس است. اگر آبیاری کاکتوس زیاد باشد و یا گلدان و خاک کاکتوس زهکشی مناسبی نداشته باشد، این آب اضافی باعث پوسیدگی ریشه می شود. اگر بدنه کاکتوس شما نرم شده است، و یا اگر تیغ ها به راحتی از آن جدا می شوند و یا اگر از پایین کاکتوس، تغییر رنگ و پوسیدگی بر روی بدنه گیاه مشاهده کردید، نشان دهنده این است، که ریشه دچار پوسیدگی شده و این پوسیدگی دارد به سمت بالا می آید.

البته گاهی بر روی بدنه، لکه های سفیدی هم ایجاد می شود، که ریشه دچار قارچ هم شده است.

پیشگیری از پوسیدگی ریشه کاکتوس

نکته اول که باید رعایت شود، زهکشی گلدان کاکتوس است. به این منظور لازم است علاوه بر سوراخ بودن کف گلدان، از خاک مناسب کاکتوس هم استفاده شود.

ترکیبات مختلفی برای خاک کاکتوس استفاده می شود اما آنچه مهم است زهکشی مناسب خاک است تا آب اضافی را در خود نگه ندارد. خاک باغچه به هیچ وجه به تنهایی برای کاکتوس مناسب نیست چون زهکشی مناسبی ندارد و آب را نگه می دارد.

نکته دیگر اینکه گاهی دیده می شود برخی از افراد سالها یک کاکتوس را در گلدان ثابت نگه داشته اند بدون اینکه خاک گلدان را تعویض کنند و همین امر باعث شده خاکی که در ابتدا خاک مناسب و سبکی بوده به مرور زمان با آبیاری نشست کرده و قابلیت خارج کردن آب را نداشته باشد.

نکته دوم در پیشگیری از ریشه کاکتوس، میزان آبیاری کاکتوس است. آبیاری کاکتوس نباید بیش از حد باشد. آبیاری بیش از حد که به آن over-watering می گوییم، باعث ماندن آب در خاک و پوسیدگی ریشه کاکتوس می شود.

بنابراین موقع خرید کاکتوس حتما از فروشنده، در مورد میزان آبیاری نوع کاکتوس و یا ساکولنت خود سوال بپرسید. البته رطوبت و دمای محیط تعیین کننده میزان آبیاری می باشند اما در یک قانون کلی می گوئیم برای آبیاری کاکتوس باید حداقل سطح خاک خشک شده باشد تا برای آبیاری کاکتوس اقدام کنید.

عضویت در خبرنامه ما

اولین نفری باشید که از تخفیفات مطلع می شوید

مشاوره و آموزش های رایگان

ارائه کدهای تخفیف

ارسال سریع کالا و تحویل آنی

درگاه پرداخت امن